Metaphysical Plateau. Νεο Αρχαιολογικο Μουσειο Σπαρτης
![](/media/projects/002.-2-copy_v1R42NW_ed.large.jpg)
Εικόνες12
Προβολη:
Απεικονίσεις
![](/media/projects/001.-1-copy.medium.jpg)
![](/media/projects/002.-2-copy_tBEzKKb.medium.jpg)
![](/media/projects/003.-3-copy.medium.jpg)
![](/media/projects/004.-EXHIBITION-copy.medium.jpg)
![](/media/projects/005.-EXHIBITION2.medium.jpg)
![](/media/projects/006.-terrace-1-copy.medium.jpg)
Σχέδια
![](/media/projects/axo.medium.jpg)
![](/media/projects/master.medium.jpg)
![](/media/projects/ISOGEIO_.medium.jpg)
![](/media/projects/OROFOS_.medium.jpg)
![](/media/projects/TERRACE_.medium.jpg)
![](/media/projects/PIN04-b.medium.jpg)
Περιγραφη
Το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο επεξεργάζεται ζητήματα που αφορούν τη σημασία της αρχαίας πόλης της Σπάρτης στον σύγχρονο πολιτισμό εισάγοντας την έννοια του μεταφυσικού υψιπέδου ως εννοιολογικού – χωρικού εργαλείου διαπραγμάτευσης του προβλήματος.
Υψίπεδο. Επίπεδη επιφάνεια του εδάφους που βρίσκεται σε υψόμετρο και περιορί- ζεται ολόγυρα από οροσειρές. Η λειτουργία του βλέμματος καθίσταται προνομιούχα επιτρέποντας την ενοποίηση του χώρου και του χρόνου (σε περίπτωση μάχης το υψίπεδο διασφαλίζει την ταυτόχρονη εποπτεία του χώρου προσδίδοντας χρονικό πλεονέκτημα).
Μεταφυσική. Η ερμηνεία της θεμελιώδους φύσης του ‘ΌΝΤΟΣ’ .... Η προσπάθεια κατανόησης και αποσαφήνισης εννοιών όπως ο ΧΡΟΝΟΣ και ο ΧΩΡΟΣ.
Σπάρτη – Αθήνα. Το ερώτημα ‘τι αντιπροσωπεύει η Σπάρτη στη σύγχρονη εποχή’ ανάγεται στη διερεύνηση της σημασίας της πρότυπης ελληνικής πόλης στον σύγ- χρονο δυτικό πολιτισμό μέσα από το δίπολο Αθήνα – Σπάρτη και κατ’ αναλογία στο δίπολο θανάτου – ζωής: αντίθετα με την περιφρούρηση της ζωής στο παράδειγμα της Αθήνας (η περιτειχισμένη πόλη), ο θάνατος στη Σπάρτη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της πολιτικής ζωής: δεν νοείται ως φόβος αλλά ως επιθυμία.
Μεταφυσικό υψίπεδο. Το μεταφυσικό υψίπεδο συγκροτεί μια αρχιτεκτονική διάταξη η οποία επιχειρεί να συμπυκνώσει όλους τους χρόνους και όλους τους τόπους μέσα από την περιήγηση του βλέμματος στον τόπο και τον χρόνο εκμεταλλευόμενη την πλεονεκτική θέση του υψιπέδου.
Η αρχιτεκτονική δομή απορρέει από τον εννοιολογικό – γεωγραφικό σχηματισμό του υψιπέδου διαμορφώνοντας το πλάτωμα – ταράτσα. Ένας διπλός αμφιθεατρικός χώρος οδηγεί στο ψηλότερο σημείο της διάταξης όπου μπορεί κανείς να περιηγηθεί στον κήπο με τα κυπαρίσσια και τα υπαίθρια εκθέματα αναζητώντας οπτικές συν- δέσεις με την πόλη της Σπάρτης, τους γύρω λόφους και την οροσειρά του Ταϋγέτου.